Łódź Górna, ul. Piękna 73 42 648-28-00 Brzeziny, ul. Sienkiewicza 13 +48 664 648 210 Pn - Pt: 08:00 - 20:00; Sb: 8.00 -14.00/

Blog

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych – uzupełnienia ruchome i kombinowane

W protetyce stomatologicznej istnieją dwa główne rodzaje uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Stałe są trwale zamocowane do pozostałych zębów lub implantów. Uzupełnienia ruchome można w każdej chwili wyjąć. W niektórych przypadkach stosuje się połączenie obu tych rozwiązań.

Rodzaje uzupełnień protetyczny — uzupełnienie ruchome

Proteza akrylowa

Opiera się na dziąsłach i przenosi obciążenie wyłącznie na kość, co nie jest korzystne. Akryl jest materiałem sztywnym oraz dość kruchym. Skutkuje to, tym, że protezy akrylowe często wymagają poprawek, które z kolei nie są zbyt skomplikowane. Protezy całkowite można wzmocnić siatką metalową, która wtopiona jest w akryl, co zmniejsza ryzyko złamania. Resztkowe monomery akrylu mogą powodować alergie, uczulenia.

  • całkowita – stosuje się ją, gdy pacjent utraci wszystkie zęby w łuku dolnym lub górnym, bezzębie, utrzymuje się na zasadzie „przyssania”. Wymaga dużego zaangażowania ze strony pacjenta — przyzwyczajenia do zasad funkcjonowania i użytkowania.
  • częściowa – przy obecności zębów własnych pacjenta w łuku, zawiera metalowe „haczyki” utrzymujące ją na prawidłowym miejscu.

Proteza szkieletowa

Proteza częściowa uzupełniająca braki zębowe z metalową podbudową tzw.szkieletem, na którym osadzone są akrylowe zęby. Wykorzystuje do podparcia zęby własne pacjenta, na których opierają się solidne dość mocne metalowe klamry. Metalowe klamry mogą uszkadzać zęby własne podczas zdejmowania i zakładania protezy.

Proteza elastyczna – akronowa

Jest to rodzaj protezy częściowej. Akron jest sprężysty, odporny na zniszczenie, a przezroczysty kolor zapewnia wysoką estetykę. Wszystko to sprawia, że jest materiałem bardzo uniwersalnym.

Rodzaje uzupełnień protetycznych — uzupełnienie kombinowane

Uzupełnienie kombinowane to protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą elementów precyzyjnych. Są to uzupełnienia protetyczne, w których elementami retencyjnymi mogą być teleskopy, zatrzaski lub zasuwy. Mówiąc w skrócie, tego typu rozwiązanie jest bardzo dobrą alternatywą dla osób, u których nie można zastosować rekonstrukcji na implantach, ani zaprojektować mostów.

W konsekwencji, uzupełnienia tego typu mają zastosowanie u pacjentów, u których braki w uzębieniu nie są ograniczone z tyłu zębem filarowym, jedno lub obustronnie. W rezultacie pozwala to na założenie koron ze specjalnym zaczepem, które osadzane są na zębach filarowych w odcinku przednim. Zastosowanie takiej techniki gwarantuje nie tylko dobre utrzymanie protezy, a co za tym idzie komfort i swobodę, lecz także zapewnia dobre podparcie protezy, co umożliwia lepsze rozdrabnianie pokarmów i większą stabilność.

Jednak najczęściej stosowanymi protezami kombinowanymi są uzupełnienia na zatrzaskach, które składają się z protezy szkieletowej oraz zespolonych koron porcelanowych w odcinku przednim łuku zębowego, połączonych z obu stron z zatrzaskami, które utrzymują protezę, a frezowania wykonane na koronach zapewniają dobre podparcie protezy. Na korony zakłada się protezę szkieletową, która posiada wymienne łoża. Charakterystyką tego rodzaju uzupełnienia jest estetyczny wygląd. Wykonuje się je przede wszystkim u pacjentów, którzy mają częściowe braki zębowe. Ich zaletą jest również brak widocznych elementów retencyjnych, np. peloty lub klamry.

Share this post