Łódź Górna, ul. Piękna 73 42 648-28-00 Brzeziny, ul. Sienkiewicza 13 +48 664 648 210 Pn - Pt: 08:00 - 20:00; Sb: 8.00 -14.00/

Blog

IMPREGNACJA I LAKOWANIE ZĘBÓW

IMPREGNACJA I LAKOWANIE
IMPREGNACJA I LAKOWANIE

IMPREGNACJA…… Leczenie próchnicy w uzębieniu mlecznym jest możliwe dzięki specjalnej technice ,zwanej lapisowaniem czyli inaczej impregnacją. Lapisowanie zębiny zębów mlecznych polega na wysyceniu tkanek zęba odpowiednimi preparatami zwalczającymi próchnicę,są to; dwa związki azotanu srebra oraz dwa związki chlorku cynku. Oba te związki są bakteriobójcze a także powodują mineralizację ,wzmacniając rozmiękłe tkanki zęba. W ubytkach próchnicowych płaskich ,rozległych nie ma możliwosci założenia wypełnienia w postaci plomby. ‘Próchnica butelkowa’jest szczególnie niebezpieczna ze względu na swój gwałtowny przebieg powodujący w krótkim czasie zniszczenie koron zębów. Impregnowanie zębiny jest bezbolesnym szybkim zabiegiem hamującym próchnicę ,pomaga zachować zęby mleczne ,dzięki czemu przestrzeń dla zębów stałych długo się utrzymuje.

LAKOWANIE… Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny polegający na pokryciu zębów substancją na bazie żywic ,tak zwanym lakiem. Celem tego zabiegu jest uszczelnienie anatomicznych bruzd i szczelin w zębach mlecznych i stałych,tak by uniemożliwić wnikanie w nie bakteriom powodującym próchnicę. Najczęściej lakuje się zęby trzonowe,które są narażone na ścieranie się i w których powstaje wiele bruzd i szczelin. Stałe zęby trzonowe pojawiają się u dzieci już w wieku 6-8 lat i wtedy należy wykonać lakowanie.

Share this post