Współczesna stomatologia niesie ze sobą niesamowite możliwości, dzięki którym pacjent może odzyskać utraconą kiedyś pewność siebie oraz w pełni cieszyć się ze swojego nowego, wspaniałego uśmiechu. Jednym z takich rozwiązań są korony zębowe. Najogólniej rzecz ujmując, są to uzupełnienia protetyczne, które umieszcza się na wyleczonych zębach, wcześniej złamanych lub w inny sposób uszkodzonych. Następnie pokrywa się je właściwie dobraną pod względem kolorystycznym warstwą, najczęściej porcelanową. Co więcej, korony wykorzystywane są również do uzupełnienia braków w uzębieniu.
Zadaniem wskazanej techniki jest całkowite przykrycie, wzmocnienie oraz ochrona uszkodzonego zęba. W konsekwencji odzyskuje on swoją zasadniczą funkcję. Istotną kwestią jest to, że odpowiednia higiena jamy ustnej może przyczynić się do tego, że korona będzie służyła przez długie lata bez konieczności jej wymiany. Wyróżnia się różne rozwiązania w zakresie koron zębowych. Jakie rodzaje koron zębowych są najpopularniejsze?
Rodzaje koron zębowych:
Korony zębowe różnicowane są w sposób następujący:
częściowe – pokrywają tylko fragment korony naturalnego zęba,
osłaniające – mają za zadanie osłanianie korony zębowej,
całkowite – pozwalają na całkowitą odbudowę utraconej korony.
Biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wytworzone, można wymienić:
jednolite – do ich wykonania wykorzystuje się jedno tworzywo. Do tej kategorii zalicza się na przykład korony ceramiczne, metalowe, kompozytowe oraz akrylowe.
złożone – do pokrycia strony zewnętrznej stosuje się materiał podobny do zębów naturalnych. Wyróżnia się tutaj korony licowane ceramiką, akrylem bądź innym rodzajem tworzywa.
Jaką koronę zębową wybrać?
Korona porcelanowa
Określona korona wykonywana jest na podbudowie ceramicznej bądź metalowej. Korony porcelanowe są najczęściej stosowanym rozwiązaniem, gdyż charakteryzują się niezwykłą trwałością. Nie stanowi to jednak zasady, gdyż dużo zależy od sposobu ich użytkowania przez pacjenta. Nie zmienia to faktu, że przy odpowiedniej higienie jamy ustnej mogą one przetrwać nawet dwadzieścia lat. Istotną korzyścią w przypadku koron porcelanowych jest bardzo duża stabilność kolorystyczna.
Korony porcelanowe na podbudowie metalowej mają dwie zasadnicze korzyści, które sprawiają, że jest ona powszechnie stosowanym uzupełnieniem. Po pierwsze wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną. Wysoka jakość porcelany wpływa na uzyskanie satysfakcjonującego efekty estetycznego.
Korona pełnoceramiczna
Pacjenci bardzo często wybierają korony pełnoceramiczne, ze względu na ich estetyczny, a co najważniejsze naturalny wygląd. Jest to bardzo istotna cecha. Biorąc pod uwagę powyższe wskazania, alternatywa stosowana jest przede wszystkim przy uzupełnieniach zębów przednich. Gdy wykonana zostaje z zachowaniem najwyższych standardów stanowi zabezpieczenie na wiele lat.
Korona cyrkonowa
Metoda ma zastosowanie na zębach przednich oraz bocznych. Wykonuje się ją z tlenku cyrkonu. Korony wycina się z cyrkonowego bloczka za pośrednictwem technologii komputerowej. Dzięki temu zyskuje się niezwykłą dokładność, precyzję, a także wytrzymałość. Sprawdzają się przede wszystkim w przypadku zębów zniszczonych oraz przebarwionych.
Korona kompozytowa
Wykorzystywana jest jako metoda tymczasowa. Stosuje się ją u pacjentów, u których nie można założyć koron porcelanowych. W takiej sytuacji specjalista sięga po uzupełnienia protetyczne koronami kompozytowymi albo akrylowymi.
Wybierając odpowiednią koronę zębową, trzeba sobie zdać sprawę z tego, jakie są wobec niej oczekiwania. Istotne znaczenie ma także jej lokalizacja. W miejscach widocznych, a więc w przypadku zębów przednich należy zastosować efektywniejsze rozwiązania, na przykład koronę porcelanową albo cyrkonową. W przypadku uzębienia bocznego można wybrać korony porcelanowe na podbudowie metalowej.