Łódź Górna, ul. Piękna 73 42 648-28-00 Brzeziny, ul. Sienkiewicza 13 +48 664 648 210 Pn - Pt: 08:00 - 20:00; Sb: 8.00 -14.00/

Protetyka stomatologiczna

Informacje
Nasi specjaliści

Nowoczesne protezy!

Protezy zębowe

Protetyka jest to dziedzina stomatologii dzięki której możemy wypełnić brak pojedynczego lub kilku zębów. Możliwe jest wypełnienie łuku w uzębieniu. Nasi protetycy zrobią dla Państwa:

 1. Protezy ruchome
  • Protezy zwykłe osiadające – są uzupełnieniami ruchomymi. Siły żucia przenoszone są w ich przypadku na kości szczęk przez co przyspieszają zanik kości i osiadanie protezy. Szczególne problemy przynosi proteza dolna dla której alternatywą mogą być implanty.
  • Protezy szkieletowe standardowe – należą one do ruchomych uzupełnień protetycznych. Wykorzystuję się je w przypadku braków zębowych, zbyt dużych na uzupełnienie mostem. Składają się z metalowego szkieletu posiadającego klamry i ciernie. Dzięki temu szkielet jest na tyle cienki i delikatny, że nie przeszkadza pacjentowi.
  • Protezy szkieletowe acetalowe oraz nylonowe – nie posiadają elementów metalowych, zastąpione są tworzywem w kolorze dziąseł lub zębów.
 2. Licówki, inlay, onlay i endokorony
  • Wkłady koronowe (inlaye) – uzupełniają koronę zęba wówczas, gdy nie możemy wykonać standardowego wypełnienia z materiału kompozytowego światłoutwardzalnego. Inlaye są zazwyczaj z porcelany oraz nowoczesnych materiałów kompozytowych. Po oczyszczeniu i opracowaniu ubytku wykonujemy wycisk dla technika. Zaletą tych uzupełnień jest bardzo duża szczelność, co eliminuje powstaniu próchnicy.
 3. Korony metalowo-porcelanowe
  • Korony pełnoceramiczne
  • Korony cyrkonowe

  Korony – wykorzystujemy w przypadkach kiedy ząb nie może być odbudowany metodą standardową ze względu na duże bądź znaczne ich zniszczenie.

 4. Mosty – są stałą protezą. Uzupełniają brak jednego lub kilku zębów. Stosowanie mostów wymaga odpowiednich warunków tj. odpowiedniej ilości i jakości zębów. Szczególną odmianą mostów standardowych są mosty adhezyjne. Stosujemy je głównie, gdy mamy pojedyncze braki i nie chcemy szlifować zdrowych zębów.

 5. Licówki – są to cienkie listeczki przyklejone na powierzchni zęba. Dzięki licówkom wszystkie zęby przednie uzyskują efekt „hollywoodzkiego” uśmiechu, do złudzenia przypominające zęby naturalne. Nawet jeśli zęby były wcześniej przebarwione, przesunięte lub wychylone. Bardzo mała inwazyjność i doskonała estetyka sprawiają, że licówki poprawiają uśmiech nie tylko gwiazd filmowych.

Kompletne i estetyczne uzębienie to coś, do czego każdy powinien dążyć. Przebarwienia i ubytki zębów mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, ale także obniżyć samoocenę oraz
samopoczucie. Jest jednak na to prosty sposób, a wszystko można załatwić podczas wizyty w naszym gabinecie stomatologicznym w Łodzi. Protetyka to jedna ze specjalizacji, które na co dzień oferujemy naszym pacjentom. Pozwala ona na odnowę lub odtworzenie elementów uzębienia, które z różnych względów uległy zepsuciu lub utraciły swój dawny, estetyczny wygląd. W naszej pracowni w mieście Łódź wykonujemy  wszystkie najpopularniejsze rodzaje protez, a nasz doświadczony protetyk gwarantuje Państwu najwyższą jakość i dokładność wykonania zastępczych elementów uzębienia.

ENDOKORONY

Endokorony zakłada się na prawidłowo przeleczony ząb kanałowo. Jest alternatywą dla standardowych uzupełnień protetycznych tj. wkładów i koron. Wskazaniem do zastosowania endokoron jest rozległy ubytek korony zęba.
Endokorony odwzorowują dokładnie anatomię zęba: bruzdy, punkty styczne.

PROTEZY SZKIELETOWE

Protezy szkieletowe odwzorowują utracone zęby w jamie ustnej. Utrzymują się na zębach za pomocą specjalnych klamr, wzmacniających te zęby. Protezy szkieletowe mogą być zbudowane z zatrzasków , czyli elementów precyzyjnych. Wówczas nie widać żadnych elementów metalowych i proteza staje się wysoce estetyczna. Protezy szkieletowe mogą posiadać zamiast metalowych elementów klamry elastyczne zupełnie lub słabo widoczne dla oka.

KORONY ZĘBOWE

Korony zębowe zakłada się na zniszczone zęby, po ich wcześniejszym przygotowaniu, w celu poprawy funkcjonalności korony zęba, a także jej wyglądu.
Wyróżniamy korony ceramiczne na podbudowie metalowej a także pełnoceramiczne. Cementuje się je na stałe na przygotowanym filarze zęba. Zazwyczaj potrzebne są dwie, trzy wizyty w celu oddania koron zębowych.

ONLAY INLAY

Inlay i onlay to rodzaj nowoczesnych wypełnień protetycznych. Wkłady i nakłady koronowe to doskonała alternatywa dla dużych wypełnień. Zarówno inlay i onlay są rozwiązaniem zbliżonym do koron. W obu przypadkach zamiast odbudowy zęba za pomocą plomby, używa się porcelanowego lub kompozytowego elementu, który zastępuje część korony zęba. W drodze rekonstrukcji zęba za pomocą inlay i onlay można uzyskać efekt korony zęba wraz z guzkami i naturalnie ukształtowaną powierzchnię żującą. Inlay i onlay są bardziej odporne na ścieranie niż plomby.

lek. Stomatolog Małgorzata Kozłowska

Absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi. Pasjonuje się nowoczesną odbudową koron zębowych i protetyką. Kładzie duży nacisk na ...