Łódź Górna, ul. Piękna 73 42 648-28-00 Brzeziny, ul. Sienkiewicza 13 +48 664 648 210 Pn - Pt: 08:00 - 20:00; Sb: 8.00 -14.00/

Blog

Dzieci w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa.

Dzieci są tą grupą pacjentów, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Ważnym elementem w całym leczeniu stomatologicznym jest pierwsza wizyta adaptacyjna. Powinna ona rozpocząć się już w domu. Rodzic opowiada dziecku na czym polega pierwsza wizyta. Można skorzystać z książeczek, w których znajdują się obrazki ilustrujące przebieg spotkania z lekarzem dentystą.

Należy pamiętać, żeby podczas pierwszej wizyty dziecko nie było przeziębione, marudne czy zmęczone. Czyli ważna jest pora dnia wizyty. Wybieramy gabinety specjalnie przystosowane do małych pacjentów tj. o aranżacji przyjaznej dziecku. Zwróćmy uwagę na poczekalnię, na której obecny będzie kolorowy kącik np. ze stoliczkiem z kolorowankami i zabawkami. Niektóre gabinety posiadają specjalne kąty w kształcie np. dinozaura, telewizor z wyświetlanymi bajkami. To potrafi złagodzić stres dziecka. Musimy pamiętać, aby pierwsza wizyta była typowo adaptacyjna. Nie można przyjść z dzieckiem z konkretnym już problemem, a tym bardziej z bólem.

Na pierwszej wizycie dziecko zapoznaje się z wyglądem i działaniem instrumentami stomatologicznymi. Im więcej zobaczy i zrozumie, tym na więcej pozwoli specjaliście.

Pierwsza wizyta powinna być krótka (nie dłuższa niż 30 min). Rodzice nie powinni dawać błędnych informacji typu: nic się nie bój, nie będzie bolało”, gdyż sugeruje to niepokój u malucha i wywołuje negatywne emocje.

Dziecko to wyjątkowy pacjent, w którego przypadku niezwykle istotne jest pokazanie personelu medycznego i nawiązanie współpracy. Pierwsza wizyta może wpływać na dalsze losy dorastającego człowieka. To w jaki sposób wpłyniemy na pacjenta, będzie miało duży wpływ na jego psychikę i świadomość dbania o higienę jamy ustnej.

Pierwsza wizyta powinna odbywać się w obecności osoby bliskiej dla dziecka, która również będzie nastawiona pozytywnie do leczenia i dbania o higienę jamy ustnej.

Wizyty adaptacyjne bywają czasem trudne. Może warto ją odroczyć o jakiś czas. Robienie czegoś ‘’na siłę” przyniesie odwrotne efekty.

Po zakończeniu wizyty młody pacjent otrzymuje nagrodę w postaci naklejki, dyplomu itp.

Share this post