ENDODONCJA
Leczenie endodontyczne jest alternatywą dla usunięcia zęba, dlatego warto jest wziąć je pod uwagę, ponieważ pozwala zachować estetykę uśmiechu oraz prawidłowe funkcje żucia.
CO TO JEST ENDODONCJA?
Endodoncja jest to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą terapii jest leczenie endodontyczne zwane też leczeniem kanałowym. Przeprowadza się je w przypadku gdy przez długo nieleczoną próchnicę lub wskutek urazu mechanicznego, takiego jak złamanie lub zwichnięcie zęba, dochodzi do zapalenia lub martwicy miazgi zęba. Zabieg polega na usunięciu chorej miazgi z komory zęba i jego kanałów w korzeniu zęba. Ilość kanałów zależy od anatomicznej budowy zęba . Zęby przednie najczęściej mają po 1 kanale, boczne średnio 3-4 kanały. Zdarza się , że niektóre trzonowce mogą mieć nawet 6-7 kanałów.
LECZENIE KANAŁOWE KROK PO KROKU.
Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego ząb powinien być odpowiednio przygotowany. Lekarz stomatolog musi usunąć próchnicowo zmienione tkanki, a także najczęściej musi odbudować ściany zęba.
KROKIEM I jest wykonanie zdjęcia RTG, dzięki któremu stomatolog może szczegółowo określić stan zęba oraz anatomię i liczbę kanałów.
KROKIEM II jest podanie znieczulenia miejscowego, dzięki temu pacjent przestaje odczuwać jakikolwiek ból.
KROK III wiąże się z założeniem koferdamu. Jest to rodzaj gumy, która pozwala odizolować zmieniony chorobowo ząb od całości jamy ustnej, co czyni pole zabiegowe jałowym.
KROK IV jest to pomiar długości kanału, który jest bardzo ważnym etapem leczenia kanałowego, ponieważ umożliwia lekarzowi dobranie odpowiednich narzędzi ręcznych jak i maszynowych. Długość kanału bada się za pomocą endometru.
KROK V polega na usunięciu miazgi z kanałów zębowych i oczyszczeniu ich. Zainfekowana miazga zębowa zostaje usunięta z kanału za pomocą miniaturowych narzędzi penetrująco-piłujących, a on sam dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany środkami bakteriobójczymi, z których najważniejszy jest podchloryn sodu o bardzo silnym działaniu antyseptycznym. Przy tym etapie stomatolog używa mikroskopu stomatologicznego, ponieważ oczyszczenie wymaga dużej precyzji.
KROKIEM VI jest wypełnienie pustych kanałów zębowych. Oczyszczone i udrożnione kanały nie mogą pozostać puste, dlatego najczęściej stosowanym rodzajem wypełnień jest gutaperka oraz uszczelniacz. U nas w gabinecie stosowana jest również gutaperka na ciepło.
KROKIEM VII jest ponowne badanie RTG, które maa na celu sprawdzenie , czy wszystkie kanały zębowe zostały szczelnie wypełnione. Jest to bardzo istotne , ponieważ źle wypełniony kanał może w przyszłości skutkować ponownymi dolegliwościami bólowymi i koniecznością ponownego leczenia kanałowego lub nawet zabiegiem chirurgicznym takim jak resekcji (usunięcie wierzchołka korzenia) lub ekstrakcji (usunięcie zęba). Po prawidłowym leczeniu kanałowym ząb może służyć pacjentowi jeszcze bardzo długo.
KROKIEM VIII ostatnim jest odbudowa zęba. I tu najczęściej lekarz proponuje odbudowę protetyczną ( założenie korony protetycznej), ponieważ ząb po leczeniu kanałowym jest zębem martwym, przez co jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Lecz wszystko zależne jest od indywidualnego przypadku, czasami wystarczy tylko jego rekonstrukcja kompozytem.