HIGIENIZACJA JAMY USTNEJ ORAZ METODY SZCZOTKOWANIA ZĘBÓW
Dziś przybliżmy trochę informacji na temat HIGIENIZACJI JAMY USTNEJ oraz METOD SZCZOTKOWANIA ZĘBÓW.
ZACZNIEMY OD HIGIENIZACJI JAMY USTNEJ.
Mycie i nitkowanie zębów nie wystarczy, aby skutecznie usunąć osady, przebarwienia oraz kamień nazębny. Dlatego przynajmniej raz na pół roku należy udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego na profesjonalne zabiegi higienizacyjne, które wykona higienistka stomatologiczna lub lekarz stomatolog.
Chcesz wiedzieć kiedy powstaje kamień nazębny?
Otóż na zębach osadza się kamień w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej, stosowania używek (takich jak papierosy ,duże ilości kawy czy herbaty) i nieodpowiednia dieta. Powstaje on nad i pod dziąsłami i stanowi idealne środowisko dla bakterii, doprowadzając do próchnicy, parodontozy itp.
Aby usunąć kamień należy umówić się do dentysty na SKALING.
Wyróżniamy dwie metody SKALINGU.
Pierwszym z nich jest SKALING NADDZIĄSŁOWY który polega na delikatnym usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony przy pomocy ultradźwięków. Po takim zabiegu czyszczenia zębów należy wykonać polerowanie zębów specjalną pastą polerską, która zabezpiecza zęby przed ponownym osadzaniem się kamienia.
Drugą metodą jest SKALING PODDZIĄSŁOWY, który polega na usunięciu kamienia umiejscowionego pod dziąsłami w tzw. kieszonce dziąsłowej. Przy tej metodzie używa się czyszczenia ultradźwiękami oraz kiretażu. Po tym zabiegu również wykonuje się polerowanie oraz fluoryzację w celu wzmocnienia korzenia.
SKALING nie tylko zapobiega chorobą przyzębia i sprawia że zęby wyglądają estetycznie, ale również likwiduje przykry zapach z ust, będący wynikiem działań bakterii zgromadzonych na kamieniu.
Kolejnym kluczowym zabiegiem higienizacji jest PIASKOWANIE ZĘBÓW, które polega na usunięciu osadu i nieestetycznych przebarwień powstałych na zębach. Jest to zabieg często uzupełniający SKALING, ale wystarcza gdy na zębach jest tylko osad kamienia a nie jego większa warstwa. Zadaniem zabiegu PIASKOWANIA ZĘBÓW jest dostanie do trudno dostępnych miejsc, które trudno wyczyścić codziennym myciem zębów. PIASKOWANIE jest polecane osobą, które noszą aparat ortodontyczny i mają wadę zgryzu objawiającą się stłoczeniem zębów.
Ostatnim zabiegiem higienizacji jest LAKIEROWANIE ZĘBÓW, które jest jednym ze sposobów fluoryzacji. Polega na nałożeniu lakieru o dużej zawartości fluorków na szkliwo, co skutkuje jego wzmocnieniem i działa przeciwpróchniczo. Zabieg jest szybki i bezpieczny.
Aby po profesjonalnych zabiegach higienizacji utrzymać jak najdłużej efekt należy odpowiednio szczotkować zęby. Ważne jest aby zęby były szczotkowane regularnie, dokładnie i przez odpowiedni długi czas. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez minimum dwie minuty odpowiednią techniką szczotkowania jest konieczne do zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Nie tylko jest ważna technika szczotkowania ale również METODY SZCZOTKOWANIA.
I tu przejdziemy do drugiej części artykuły.
Wyróżniamy cztery METODY SZCZOTKOWANIA.
Pierwszą z nich jest METODA ROLL. Jest ro metoda „dziąsło-zęby”. Szczoteczka ustawiona jest pod kątem 45o w ten sposób przyszyjkowe części zębów są pomijane. Stosując tą metodę osoba wywijająca szczoteczką wykonuje ruchy obrotowo- wymiatające, główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Nie jest bardzo skuteczna w przypadku chorób przydziąsła, ale jest mniej szkodliwa niż inne proste sposoby szczotkowania.
Drugą metodą jest METODA WIBRUJĄCA do których zaliczamy:
METODĘ BASS jest to metoda wibrująca, pozwalająca na skuteczne pozbycie się płytki bakteryjnej z kieszonek dziąsłowych. Wystarczy ustawić włosie szczoteczki (wyłącznie miękkiej) pod kątem 45o w okolicy szyjek zębów. Polega ona na wykonaniu niewielkich poziomych ruchów drgająco-wibrujących
w ten sposób końce włosia szczoteczki wnikają do kieszeni dziąsłowej i oczyszczają okolice przydziąsłowe. W tym przypadku nie wolno szorować zębów, ponieważ może to spowodować uszkodzenie szkliwa i obnażenia korzeni.
METODĘ STILLMANN tu szczoteczkę układa się poziomo pod kątem 45o skierowaną włosiem do wierzchołka korzenia, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że włosie musi częściowo znajdować się na dziąśle a częściowo na koronie zęba. Przyciśniętą do dziąsła szczoteczkę „wywija się” w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem poprzecznie-wibrującym o niewielkich drganiach. Metoda ta uważana jest za masująco-oczyszczającą i polecana jest m.in. przy recesji dziąseł.
METODĘ CHARTERS tu również jak przy innych metodach należy ułożyć szczoteczkę pod kątem 45o lecz w tym przypadku w kierunku płaszczyzny zgryzowej . Szczoteczką wykonujemy ruchy obrotowe przy jednoczesnym i równomiernym ucisku na dziąsła. Polecana jest szczególnie pacjentom z chorobami przyzębia.
Trzecią metodą jest METODA OKRĘŻNA zwana FONES. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła i wykonywaniu okrężnych ruchów obrotowych. Ta metoda zalecana jest dzieciom. Dzięki niej zostaje usunięta płytka nazębna z powierzchni gładkich, niemniej płytka zalegająca na powierzchniach stycznych nie zostaje usunięta.
Ostatnią czyli czwartą metodą jest METODA PIONOWA I POZIOMA.
METODA PIONOWA polega na ułożeniu włosia szczoteczki do powierzchni językowych zębów przednich po czym wymiatamy zalegające resztki pokarmowe.
METODA POZIOMA polega na ułożeniu włosia szczoteczki wzdłuż długiej osi zębów (powierzchnia żująca zębów bocznych). Szczotkowanie polega na wykonaniu ruchów „tył-przód”. Można również wykonać delikatne ruchy obrotowe.
Zastanawiasz się jaką metodę wybrać dla siebie przyjdź do nas a na pewno podpowiemy, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Zapraszamy.