Łódź Górna, ul. Piękna 73 42 648-28-00 Brzeziny, ul. Sienkiewicza 13 +48 664 648 210 Pn - Pt: 08:00 - 20:00; Sb: 8.00 -14.00/

Blog

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych – uzupełnienia stałe

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem prawidłowej czynności i budowy całego układu stomatognatycznego. W jej skład wchodzą: jama ustna z zębami, mięśnie, nerwy oraz stawy skroniowo-żuchwowe.

W protetyce stomatologicznej wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych: uzupełnienia stałe i ruchome. Różnią się one od siebie sposobem utrzymania w jamie ustnej. Pierwsze z nich zakłada się na stałe. Oznacza, to, że są albo „przyklejone” do pozostałych zębów i implantów lub przykręcone do implantów.  Protezy ruchome to takie, które pacjent może w dowolnym momencie samodzielnie wyjąć z ust.

Rodzaje uzupełnień protetycznych — uzupełnienie stałe

Licówka

To cienka nakładka estetyczna, którą można wykonać z materiału kompozytowego bądź z porcelany. Dentysta zakłada ją po wcześniejszym nieznacznym oszlifowaniu zęba lub bez szlifowania jego powierzchni. Licówki porcelanowe są bardziej estetyczne i trwałe niż te wykonane z kompozytu. Stosuje się je głównie u pacjentów, którzy chcą zmienić kształt zębów (np. zamknąć duże odstępy między zębami) lub poprawić wygląd zębów na stałe przebarwionych. Istotnym warunkiem do zastosowania licówek jest nieduże zniszczenie zębów własnych.

Korona protetyczna

To w skrócie “czapeczka” ochraniająca znacznie zniszczony ząb lub jego korzeń odtwarzająca kształt widocznej w jamie ustnej części zęba. Wykonanie korony wymaga, by dentysta wpierw oszlifował zniszczony ząb, bądź osadził wkład koronowo-korzeniowy do korzenia. Wkład koronowo-korzeniowy stosowany jest przy całkowicie zniszczonym uzębieniu własnym. Trwałość koron protetycznych szacowana jest na ok. 10 lat.

Koronę protetyczną na ząb najczęściej tworzy się  z kompozytu bądź porcelany napalonej na twardą podbudowę. Bazę wykonuje się z metalu (różne stopy metali zawierające nikiel, chrom, kobalt) bądź też z tlenku cyrkonu. W potocznym nazewnictwie korony ceramiczne osadza się na metalu, a korony pełnoceramiczne na cyrkonie.

Most protetyczny

To połączenie kilku koron opierane na zębach własnych bądź na implantach w celu uzupełnienia braków zębowych.

Endokorona, wkładu koronowe, nakłady

Wklejane porcelanowe uzupełnienie, które zastępuje tradycyjne wypełnienie zachowawcze, czyli tzw. “plombę”. Umożliwiają odbudowę leczonych endodontycznie zębów przedtrzonowych lub trzonowych (4,5,6,7) z pozostawieniem maksymalnej ilości tkanek własnych zęba, bez ich szlifowania i niszczenia już i tak osłabionych struktur.

Share this post