Łódź Górna, ul. Piękna 73 42 648-28-00 Brzeziny, ul. Sienkiewicza 13 +48 664 648 210 Pn - Pt: 08:00 - 20:00; Sb: 8.00 -14.00/

Blog

PRZYCZYNY PARADONTOZY I JEJ LECZENIE

Paradontoza, znana także jako choroba przyzębia lub zapalenie przyzębia, to przewlekła choroba zapalna, która dotyka tkanki okołozębowej, czyli dziąseł i kości, która otacza i podtrzymuje zęby. Jest to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej.

Przed zrozumieniem paradontozy, warto zrozumieć, jak wygląda zdrowe przyzębie. W zdrowym przyzębiu dziąsła są różowe, językowate i dobrze przylegają do zębów, nie wykazując oznak stanu zapalnego. Kości, która otacza korzenie zębów, jest trwała i utrzymuje zęby na właściwym miejscu.

Paradontoza jest spowodowana przez nagromadzenie się płytki nazębnej na powierzchniach zębów. Płytka ta zawiera bakterie, które wydzielają toksyny. W wyniku reakcji zapalnej organizmu na te toksyny dochodzi do uszkodzenia dziąseł i struktury podtrzymującej zęby.

 

Rozwój paradontozy: Proces rozwijania się paradontozy można podzielić na kilka etapów:

 

a. Gingywitis: To początkowy etap paradontozy, w którym dochodzi do zapalenia dziąseł. Objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem, krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów i podczas jedzenia. W tej fazie choroba jest odwracalna poprzez higienę jamy ustnej i usunięcie płytki nazębnej.

b. Paradontoza początkowa: Jeśli nie leczy się gingywitisu, choroba może postępować, prowadząc do paradontozy początkowej. W tym stadium dochodzi do utraty tkanki łącznej, która utrzymuje zęby w miejscu, oraz utraty kości. Dziąsła mogą się cofać, a kieszonki dziąsłowe (przestrzenie między zębem a dziąsłami) mogą się pogłębiać. To prowadzi do większej ruchomości zębów.

c. Paradontoza umiarkowana: W miarę postępu choroby, utrata tkanki i kości jest większa. Może to prowadzić do poważniejszej ruchomości zębów oraz pogorszenia ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej.

d. Paradontoza zaawansowana: W zaawansowanym stadium paradontozy dochodzi do poważnej utraty tkanki i kości, a zęby stają się bardzo luźne. To stadium może prowadzić do utraty zębów.

Leczenie paradontozy jest procesem skomplikowanym i zależy od stopnia zaawansowania choroby. Istnieją różne metody leczenia paradontozy, które mogą być stosowane, a wybór odpowiedniej zależy od diagnozy i zaleceń stomatologa lub periodontologa. Istnieją rozmaite metody leczenia paradontozy.

Na samym początku należy wspomnieć o podstawie, a mianowicie prawidłowej higienizacji jamy ustnej i edukacji pacjenta w tej dziedzinie. To podstawowa metoda leczenia paradontozy i polega na skoncentrowaniu się na codziennej higienie jamy ustnej. Pacjent jest edukowany w zakresie prawidłowego mycia zębów, używania nici dentystycznej, płynów do płukania ust oraz szczotkowania języka. Następnie należy wspomnieć o skalingu i root planingu, czyli czyszczeniu korzeni zębów. Jest to inwazyjny zabieg wykonywany przez profesjonalnego higienistę dentystycznego lub periodontologa. Podczas skalingu usuwa się nagromadzoną płytkę nazębną, kamień nazębny i martwą tkankę z powierzchni zębów oraz korzeni. Root planing polega na wygładzaniu korzeni zębów, aby zapobiec dalszej adhezji płytki nazębnej. W przypadłości paradontozy pomocne również mogą się okazać antybiotyki i leki przeciwbólowe.

W zaawansowanych przypadkach paradontozy mogą być konieczne zabiegi chirurgiczne, takie jak: Zabiegi regeneracyjne, które mają na celu przywrócenie utraconej tkanki i kości.

Zabiegi płatowe, które polegają na przemieszczaniu tkanki dziąsłowej lub błony śluzowej w celu pokrycia odsłoniętych korzeni zębów. Usunięcie zębów w przypadkach, gdy stan sąsiednich zębów jest bardzo zły i nie można ich uratować.

Implanty dentystyczne i protezy: Jeśli paradontoza doprowadziła do utraty zębów, może być konieczne ich zastąpienie implantami dentystycznymi lub protezami.

Po leczeniu paradontozy pacjent powinien regularnie odwiedzać stomatologa lub periodontologa w celu monitorowania stanu przyzębia i utrzymania zdrowia jamy ustnej. Dbałość o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne są kluczowe.

Paradontoza może być niezwykle uciążliwa i rozpoczynać szereg problemów i chorób w naszej jamie ustnej. Należy więc przyjrzeć się bliżej profilaktyce, która zdecydowanie obniża szanse pojawienia się tego schorzenia. Po pierwsze, powinniśmy skupić się na codziennym, prawidłowym utrzymywaniu higieny w naszej jamie ustnej. Dokładne mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem jest kluczowe. Należy używać zbyt twardej szczoteczki, aby nie uszkodzić dziąseł. Dodatkowo, należy stosować nici dentystyczne lub międzyzębowe szczotki, aby usuwać resztki pokarmowe z przestrzeni między zębami. Następnie warto zwrócić uwagę na istotę regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Odwiedzanie dentysty regularnie, zgodnie z jego zaleceniami. Profesjonalne badania jamy ustnej pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i ich leczenie. Profesjonalne zabiegi skalingu i root planingu, wykonywane przez higienistę dentystycznego lub periodontologa, pomagają w usunięciu kamienia nazębnego i nagromadzonej płytki nazębnej. Paradontozie można również zapobiegać dzięki utrzymywaniu zdrowej diety. Unikanie nadmiernego spożycia słodyczy i napojów gazowanych. Dieta bogata w warzywa, owoce, błonnik i produkty mleczne wspiera zdrowie jamy ustnej. Niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, mogą zwiększać ryzyko paradontozy. Dlatego ważne jest, aby kontrolować stan zdrowia i leczyć ewentualne schorzenia.

Warto podkreślić, że paradontoza jest chorobą przewlekłą, ale można ją skutecznie kontrolować i unikać jej postępowania poprzez systematyczną opiekę nad zdrowiem jamy ustnej i przestrzeganie zaleceń dentysty lub periodontologa. Dlatego regularne wizyty u specjalisty oraz konsekwentna higiena jamy ustnej stanowią klucz do profilaktyki paradontozy.

Share this post